Skip to content

30 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jun 7, 2021

Property Information

Block19907
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,973
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
30%
Improvement Value:$366,200
70%
Total Assessment$525,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,370+3.9%
2024$8,053+7.5%
2023$7,491+1.4%
2022$7,384+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,973DeedBook 18546, Page 1948Recorded6/24/2021

Property Sale

Sale
$270,119
DeedBook 10795, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 2002