Skip to content

38 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$271,194
Last Sale Date
Apr 17, 2002

Property Information

Block19907
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,952
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
31%
Improvement Value:$352,700
69%
Total Assessment$512,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,844+4.1%
2024$7,536+4.2%
2023$7,235+1.5%
2022$7,132+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$271,194
DeedBook 10861, Page 1299

Property Built

Built

Year Built: 2002