Skip to content

52 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$266,477
Last Sale Date
Jan 31, 2002

Property Information

Block19907
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,160
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,800
30%
Improvement Value:$382,800
70%
Total Assessment$543,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,688+3.9%
2024$8,358+4.0%
2023$8,035+1.4%
2022$7,924+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$266,477
DeedBook 10734, Page 1025

Property Built

Built

Year Built: 2002