Skip to content

8 Hazeltine LaneJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 11, 2016

Property Information

Block19907
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,455
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
27%
Improvement Value:$434,700
73%
Total Assessment$594,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,389+3.9%
2024$9,033+4.0%
2023$8,683+1.4%
2022$8,563+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,455DeedBook 16480, Page 315Recorded8/17/2016

Property Sale

Sale
$352,845
DeedBook 11074, Page 1682

Property Built

Built

Year Built: 2002