Skip to content

61 Barton Creek RoadJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jun 18, 2019

Property Information

Block19907
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,954
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
25%
Improvement Value:$475,300
75%
Total Assessment$634,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,529+3.9%
2024$10,129+4.0%
2023$9,737+1.4%
2022$9,602+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,954DeedBook 17527, Page 1529Recorded7/9/2019

Property Sale

Sale
$372,266
DeedBook 11317, Page 1188

Property Built

Built

Year Built: 2003