Skip to content

21 Barton Creek RoadJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2023

Property Information

Block19907
Lot75
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,930
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
31%
Improvement Value:$350,800
69%
Total Assessment$510,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,017+3.9%
2024$7,713+4.0%
2023$7,414+1.4%
2022$7,312+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,930DeedBook 16279, Page 1722Recorded12/30/2015

Property Sale

Sale
$276,205
DeedBook 11086, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 2002