Skip to content

9 Barton Creek RoadJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$227,420
Last Sale Date
Feb 21, 2003

Property Information

Block19907
Lot80
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,752
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
33%
Improvement Value:$325,800
67%
Total Assessment$485,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,716+3.9%
2024$7,423+4.0%
2023$7,135+1.4%
2022$7,037+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$227,420
DeedBook 11322, Page 586

Property Sale

Sale
$229,420
DeedBook 10968, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 2002