Skip to content

30 Crooked Stick RoadJackson, NJ 08527

Built 2004

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block19908
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,660
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
25%
Improvement Value:$477,900
75%
Total Assessment$637,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,617+4.0%
2024$9,251+4.0%
2023$8,893+1.4%
2022$8,770+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$389,000
Sq Ft2,660DeedBook 18285, Page 787Recorded1/27/2021

Property Sale

Sale
$389,934
DeedBook 12403, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 2004