Skip to content

12 Crooked Stick RoadJackson, NJ 08527

Built 2005

Last Sale Price
$411,875
Last Sale Date
Jul 26, 2005

Property Information

Block19908
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,058
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
29%
Improvement Value:$389,700
71%
Total Assessment$549,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,866+3.9%
2024$8,530+4.0%
2023$8,199+1.4%
2022$8,086+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$411,875
DeedBook 12771, Page 1324

Property Built

Built

Year Built: 2005