Skip to content

72 Crooked Stick RoadJackson, NJ 08527

Built 2004

Last Sale Price
$358,569
Last Sale Date
Oct 14, 2004

Property Information

Block19908
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,920
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
30%
Improvement Value:$366,900
70%
Total Assessment$526,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,019+4.1%
2024$7,705+4.2%
2023$7,397+1.4%
2022$7,291+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$358,569
DeedBook 12324, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 2004