Skip to content

82 Crooked Stick RoadJackson, NJ 08527

Built 2005

Last Sale Price
$445,424
Last Sale Date
Oct 28, 2005

Property Information

Block19908
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,890
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
25%
Improvement Value:$477,600
75%
Total Assessment$636,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,353+4.0%
2024$9,950+4.1%
2023$9,555+1.4%
2022$9,420+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$445,424
DeedBook 12900, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 2005