Skip to content

61 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$384,500
Last Sale Date
Aug 22, 2014

Property Information

Block19908
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,138
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,800
29%
Improvement Value:$400,100
71%
Total Assessment$560,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,688+3.9%
2024$8,358+4.0%
2023$8,035+1.4%
2022$7,924+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$384,500

From:

To:

Sq Ft2,138DeedBook 15884, Page 1422Recorded9/4/2014

Property Sale

Sale
$313,000
DeedBook 15484, Page 573

Property Sale

Sale
$281,272
DeedBook 10680, Page 1753

Property Built

Built

Year Built: 2001