Skip to content

10 Hazeltine LaneJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block19907
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,051
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
30%
Improvement Value:$373,100
70%
Total Assessment$532,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,527+4.0%
2024$8,203+4.0%
2023$7,885+1.4%
2022$7,776+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft2,051DeedBook 18203, Page 1834Recorded12/11/2020

Property Sale

Sale
$299,755
DeedBook 11107, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 2002