Skip to content

33 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$252,128
Last Sale Date
Nov 7, 2001

Property Information

Block19908
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,859
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
31%
Improvement Value:$357,900
69%
Total Assessment$517,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,173+3.9%
2024$7,863+4.0%
2023$7,558+1.4%
2022$7,454+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$252,128
DeedBook 10608, Page 1553

Property Built

Built

Year Built: 2001