Skip to content

29 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2022

Property Information

Block19908
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,976
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
30%
Improvement Value:$372,000
70%
Total Assessment$531,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,307+3.9%
2024$7,992+4.0%
2023$7,683+1.4%
2022$7,576+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$277,168
DeedBook 10583, Page 1590

Property Built

Built

Year Built: 2001