Skip to content

23 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$251,508
Last Sale Date
Oct 30, 2001

Property Information

Block19908
Lot73
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,996
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,300
31%
Improvement Value:$360,600
69%
Total Assessment$520,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,899+4.1%
2024$7,589+4.2%
2023$7,286+1.4%
2022$7,182+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$251,508
DeedBook 10640, Page 1510

Property Built

Built

Year Built: 2001