Skip to content

51 Shoal RoadJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Oct 3, 2022

Property Information

Block19908
Lot81
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,807
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
26%
Improvement Value:$462,300
74%
Total Assessment$622,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,282+3.9%
2024$9,892+4.0%
2023$9,509+1.4%
2022$9,377+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft2,807DeedBook 19191, Page 1856Recorded10/11/2022

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 15040, Page 594

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 13241, Page 1161

Property Sale

Sale
$310,939
DeedBook 10359, Page 1146

Property Built

Built

Year Built: 2001