Skip to content

15 Bay Hill RoadJackson, NJ 08527

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block20001
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page200

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,092
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,700
28%
Improvement Value:$390,700
72%
Total Assessment$542,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,129+4.1%
2024$7,810+4.2%
2023$7,498+1.4%
2022$7,391+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$384,423
DeedBook 12894, Page 1615

Property Built

Built

Year Built: 2005