Skip to content

3 Bay Hill RoadJackson, NJ 08527

Built 2006

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 22, 2016

Property Information

Block20001
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page200

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,166
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,200
28%
Improvement Value:$388,700
72%
Total Assessment$540,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,173+3.9%
2024$7,863+4.0%
2023$7,558+1.4%
2022$7,454+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,166DeedBook 16584, Page 695Recorded11/30/2016

Property Sale

Sale
$395,732
DeedBook 13259, Page 1102

Property Built

Built

Year Built: 2006