Skip to content

128 Sams RoadJackson, NJ 08527

Built 1993

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block20101
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page201

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,312
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,300
34%
Improvement Value:$476,000
66%
Total Assessment$724,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,718+3.5%
2024$9,391+3.2%
2023$9,096+1.3%
2022$8,976+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000
Sq Ft2,312DeedBook 18740, Page 1869Recorded10/25/2021

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,373DeedBook 16310, Page 1922Recorded2/8/2016

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 12825, Page 1858

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 10143, Page 319

Property Sale

Sale
$183,250
DeedBook 5146, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1993