Skip to content

102 Sams RoadJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block20101
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page201

Building Details

Building Class17
Description1SFR4AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,310
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$435,000
44%
Improvement Value:$544,200
56%
Total Assessment$979,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,665+3.5%
2024$9,339+3.2%
2023$9,046+1.3%
2022$8,927+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$503,600

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 17233, Page 118Recorded9/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1970