Skip to content

25 Melissa Lee DriveJackson, NJ 08527

Built 1998

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Jul 24, 2020

Property Information

Block20301
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,250
Acreage3.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,900
46%
Improvement Value:$509,300
54%
Total Assessment$935,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,252+3.5%
2024$10,873+3.2%
2023$10,532+1.3%
2022$10,393+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

Sq Ft2,250DeedBook 17998, Page 548Recorded8/6/2020

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 11533, Page 1497

Property Sale

Sale
$198,350
DeedBook 5650, Page 958

Property Built

Built

Year Built: 1998