Skip to content

21 Dove Mill CrescentJackson, NJ 08527

Built 1999

Last Sale Price
$184,900
Last Sale Date
Feb 11, 1999

Property Information

Block20301
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,254
Acreage5.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$471,200
52%
Improvement Value:$438,300
48%
Total Assessment$909,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,987+3.5%
2024$10,617+3.2%
2023$10,284+1.3%
2022$10,148+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 5672, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1999