Skip to content

1009 E Veterans HighwayJackson, NJ 08527

Built 1909

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 20, 2015

Property Information

Block20301
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class17
Description2SFL2UG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,320
Acreage9.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$451,700
65%
Improvement Value:$246,400
35%
Total Assessment$698,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,960+3.5%
2024$7,692+3.2%
2023$7,450+1.3%
2022$7,352+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 16154, Page 538Recorded8/6/2015

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5180, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1909