Skip to content

900 E Veterans HighwayJackson, NJ 08527

Built 1960

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Nov 3, 2023

Property Information

Block20501
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description1SALR
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,100
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,200
33%
Improvement Value:$301,000
67%
Total Assessment$448,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,584+3.5%
2024$5,396+77.3%
2005$3,044+4.0%
2004$2,927+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,100DeedBook 19545, Page 934Recorded11/22/2023

Property Built

Built

Year Built: 1960