Skip to content

Cannon Boulevard(Block 20601 Lot 28)Jackson, NJ 08527

Vacant Land

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block20601
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage---
Acreage3.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$489+3.5%
2024$473+3.2%
2023$458+1.3%
2022$452+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

DeedBook 16845, Page 514Recorded8/22/2017

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 5292, Page 235