Skip to content

173 Denton LaneJackson, NJ 08527

Built 2005

Last Sale Price
$579,900
Last Sale Date
Jun 23, 2005

Property Information

Block20701
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page207

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage3,729
Acreage2.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,500
25%
Improvement Value:$724,200
75%
Total Assessment$965,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,757+3.5%
2024$15,226+3.2%
2023$14,748+1.3%
2022$14,554+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$579,900
DeedBook 12723, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 11873, Page 523

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 10310, Page 1473