Skip to content

46 S Hope Chapel RoadJackson, NJ 08527

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2022

Property Information

Block20901
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class17
Description2SFL1UG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,664
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,800
29%
Improvement Value:$367,300
71%
Total Assessment$515,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,688+3.5%
2024$6,463+3.2%
2023$6,260+1.3%
2022$6,177+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 17282, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1931