Skip to content

950 Maplehurst AvenueJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2021

Property Information

Block21501
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page215

Building Details

Building Class17
Description2SFL
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage1,620
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,000
47%
Improvement Value:$364,400
53%
Total Assessment$687,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,016+3.5%
2024$7,746+4.3%
2023$7,428+1.3%
2022$7,330+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$389,000
Sq Ft1,620DeedBook 18309, Page 1999Recorded2/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1985