Skip to content

5d Botanical WayJackson, NJ 08527

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 4, 2023

Property Information

Block20901
Lot3
QualifierC0504
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class33
Description1SFR
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
48%
Improvement Value:$97,500
52%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,929+8.8%
2024$2,693+2.2%
2023$2,636
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft960DeedBook 19457, Page 154Recorded8/11/2023

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 14720, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1972