Skip to content

40 Danielle CourtJackson, NJ 08527

Built 1990

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block21003
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class18
Description2SFL
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,688
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$485,000
42%
Improvement Value:$658,300
58%
Total Assessment$1,143,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,909+3.5%
2024$11,508+14.4%
2023$10,062+1.3%
2022$9,929+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,688DeedBook 18652, Page 689Recorded8/27/2021

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 4860, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4643, Page 522