Skip to content

14 Galassi CourtJackson, NJ 08527

Built 1986
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$777,000
Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block21401
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SALL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,746
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,900
40%
Improvement Value:$582,200
60%
Total Assessment$970,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,154+3.5%
2024$9,812+3.2%
2023$9,504+1.3%
2022$9,378+1.1%
Property History
Sales3Foreclosures1

Property Sale

Sale
$777,000
Sq Ft2,746DeedBook 19775, Page 1800Recorded8/28/2024

Property Sale

Sale
$777,000
Sq Ft2,746DeedBook 18871, Page 1775Recorded1/19/2022

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4971, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1986