Skip to content

18 May BoulevardJackson, NJ 08527

Built 1952

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 21, 2023

Property Information

Block21101
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage836
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,000
57%
Improvement Value:$182,300
43%
Total Assessment$420,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,726+11.5%
2024$5,136+3.4%
2023$4,967-3.5%
2022$5,148+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft836DeedBook 19506, Page 1521Recorded10/10/2023

Property Built

Built

Year Built: 1952