Skip to content

8 Stacy CourtJackson, NJ 08527

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2013

Property Information

Block21101
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,266
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,400
36%
Improvement Value:$440,300
64%
Total Assessment$684,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,586+3.5%
2024$10,230+3.2%
2023$9,909+1.3%
2022$9,778+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$173,600
DeedBook 5307, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1995