Skip to content

940 Maplehurst AvenueJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$361,000
Last Sale Date
Dec 7, 2015

Property Information

Block21501
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page215

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage1,570
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,000
47%
Improvement Value:$361,500
53%
Total Assessment$684,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,733+3.5%
2024$7,472+3.2%
2023$7,238+1.3%
2022$7,142+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$361,000

From:

To:

Sq Ft1,570DeedBook 16264, Page 512Recorded12/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 1985