Skip to content

22 Linda DriveJackson, NJ 08527

Built 1988

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Oct 2, 2014

Property Information

Block21701
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,712
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$398,000
41%
Improvement Value:$579,700
59%
Total Assessment$977,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,530+8.9%
2024$10,586+3.2%
2023$10,254+1.3%
2022$10,119+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft2,712DeedBook 15913, Page 1508Recorded10/9/2014

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 4695, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1988