Skip to content

5 Linda DriveJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block21702
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class17
Description2SFL
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,680
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,800
42%
Improvement Value:$546,000
58%
Total Assessment$948,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,344+3.5%
2024$12,895+19.9%
2023$10,754+1.3%
2022$10,612+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000
Sq Ft2,680DeedBook 17942, Page 1970Recorded6/29/2020

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 15443, Page 727

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 4774, Page 618

Property Sale

Sale
$204,900
DeedBook 4699, Page 722

Property Built

Built

Year Built: 1985