Skip to content

19 Linda DriveJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block21702
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,058
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,400
46%
Improvement Value:$463,600
54%
Total Assessment$863,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,792+3.5%
2024$10,429+3.2%
2023$10,102+1.3%
2022$9,968+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,058DeedBook 18580, Page 884Recorded7/14/2021

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,058DeedBook 16090, Page 1992Recorded5/27/2015

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 4741, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1985