Skip to content

25-40 Lexington CourtJackson, NJ 08527

Built 1984

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block21801
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class28
Description1SFO
Dwellings2
ZoningR30
Sq Footage1,164
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,300
48%
Improvement Value:$168,500
52%
Total Assessment$322,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,689+3.5%
2024$4,531+3.2%
2023$4,389+1.3%
2022$4,331+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$184,000
Sq Ft1,164DeedBook 19099, Page 1633Recorded7/14/2022

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 4866, Page 869

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4621, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1984