Skip to content

25-24 Lexington CourtJackson, NJ 08527

Built 1984

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block21801
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class28
Description1SFO
Dwellings2
ZoningR30
Sq Footage1,104
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,600
51%
Improvement Value:$153,000
49%
Total Assessment$311,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,470+3.5%
2024$4,320+3.2%
2023$4,184+1.3%
2022$4,129+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,104DeedBook 19759, Page 86Recorded8/8/2024

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5492, Page 677

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4745, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1984