Skip to content

278 White RoadJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Apr 8, 2015

Property Information

Block21801
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,010
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,200
39%
Improvement Value:$472,100
61%
Total Assessment$775,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,246+3.5%
2024$10,868+3.2%
2023$10,527+1.3%
2022$10,388+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,010DeedBook 16084, Page 786Recorded5/19/2015

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,010DeedBook 16022, Page 1357Recorded3/6/2015

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 12836, Page 990

Property Sale

Sale
$220,347
DeedBook 10593, Page 1975

Property Built

Built

Year Built: 2001