Skip to content

145 White RoadJackson, NJ 08527

Built 1992

Last Sale Price
$422,000
Last Sale Date
Jan 27, 2016

Property Information

Block21601
Lot210
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class17
Description2SALL2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,083
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,400
36%
Improvement Value:$502,500
64%
Total Assessment$782,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,568+3.5%
2024$9,246+3.2%
2023$8,956+1.3%
2022$8,838+1.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$422,000

From:

To:

Sq Ft2,083DeedBook 16312, Page 414Recorded2/9/2016

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,083DeedBook 15856, Page 177Recorded7/24/2014

Property Sale

Sale
$274,900
DeedBook 10672, Page 1945

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 5050, Page 49

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4973, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1992