Skip to content

325 Edison AvenueJackson, NJ 08527

Built 1915

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 29, 2016

Property Information

Block22104
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class17
Description2SFL
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage1,959
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,700
49%
Improvement Value:$281,700
51%
Total Assessment$548,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,427+3.5%
2024$5,244+3.2%
2023$5,080+1.3%
2022$5,013+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,959DeedBook 16438, Page 984Recorded7/6/2016

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 14103, Page 1711

Property Sale

Sale
$50,100
DeedBook 13741, Page 1735

Property Built

Built

Year Built: 1915