Skip to content

395 Whitesville RoadJackson, NJ 08527

Built 1956

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 3, 2020

Property Information

Block22205
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page222

Building Details

Building Class17
Description2SFL6UG
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage2,035
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,200
43%
Improvement Value:$357,700
57%
Total Assessment$624,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,090+3.5%
2024$8,784+32.1%
2023$6,650+1.3%
2022$6,562+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft2,035DeedBook 18213, Page 1710Recorded12/17/2020

Property Sale

Sale
$15,400
DeedBook 4736, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1956