Skip to content

516 Vath StreetJackson, NJ 08527

Built 1980

Last Sale Date
Jan 15, 2016

Property Information

Block23103
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page231

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningRD1
Sq Footage1,968
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
50%
Improvement Value:$368,500
50%
Total Assessment$733,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$5,615+4.4%
2011$5,375-0.3%
2010$5,390+1.8%
2009$5,296+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980