Skip to content

1475 Toms River RoadJackson, NJ 08527

Built 1948

Last Sale Date
Jan 15, 2016

Property Information

Block23202
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page232

Building Details

Building Class45
Description1SF DUP 0576
Dwellings2
ZoningRD1
Sq Footage576
Acreage1.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,700
48%
Improvement Value:$241,400
52%
Total Assessment$468,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,197+3.5%
2024$5,022+3.2%
2023$4,864+1.3%
2022$4,800+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948