Skip to content

496 Basso StreetJackson, NJ 08527

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2015

Property Information

Block23108
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page231

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningRD1
Sq Footage620
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
75%
Improvement Value:$121,100
25%
Total Assessment$486,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,887+3.5%
2024$4,722+3.2%
2023$4,574+1.3%
2022$4,514+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957