Skip to content

22 Blyth LaneJackson, NJ 08527

Built 2009

Last Sale Date
Apr 10, 2013

Property Information

Block4703
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,275
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
24%
Improvement Value:$497,500
76%
Total Assessment$654,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,024+3.6%
2024$9,671+3.5%
2023$9,346+1.5%
2022$9,211+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 15509, Page 1691

Property Sale

Sale
$439,987
DeedBook 14201, Page 967

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$12,311,670
DeedBook 13921, Page 1778