Skip to content

4 Bailey CourtJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 5, 2021

Property Information

Block4901
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage3,032
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,300
27%
Improvement Value:$575,200
73%
Total Assessment$792,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,220+3.6%
2024$12,766+5.9%
2023$12,058+1.4%
2022$11,888+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft3,032DeedBook 18251, Page 266Recorded1/8/2021

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft3,032DeedBook 15726, Page 334Recorded1/14/2014

Property Sale

Sale
$274,249
DeedBook 10266, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 2000