Skip to content

33 Knightsbridge PlaceJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 12, 2019

Property Information

Block5205
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,162
Acreage1.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$451,900
34%
Improvement Value:$886,000
66%
Total Assessment$1,337,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,390+3.6%
2024$13,897+12.8%
2023$12,316+1.4%
2022$12,142+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft3,162DeedBook 17573, Page 502Recorded8/15/2019

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft3,162DeedBook 15833, Page 442Recorded6/24/2014

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 13966, Page 1821

Property Sale

Sale
$302,870
DeedBook 10651, Page 1114

Property Built

Built

Year Built: 2001